Brytyjski Nożowy anioł został zaprojektowany przez Alfie Bradleya jako pomnik sprzeciwu wobec przemocy i agresji. Upamiętnia ofiary przestępstw z użyciem noża. Jest to konstrukcja licząca ponad osiem metrów wysokości, do której wykonania zużyto sto tysięcy noży, zebranych wśród przestępców we współpracy z policją po decyzji władz o amnestii.

Kiedy miałem okazję obejrzeć na żywo tę wielką konstrukcję ze stalowymi skrzydłami, zastanawiałem się, ilu ran uniknięto dzięki jej istnieniu. Pomyślałem również o opisanej w księdze Izajasza wizji proroka o nowych niebiosach i nowej ziemi (Izajasza 65:17), gdzie nie umierają małe dzieci (w. 20), ani nie dorastają w biedzie, która rodzi przestępczość (w. 22-23), i gdzie nikt nie napada z nożem w ręku, gdyż broń została zamieniona na narzędzia do bardziej kreatywnych celów (2:4).

Wspaniałe czasy, o których mowa, jeszcze nie nastały. Mamy jednak zawsze się modlić i służyć Bogu, dopóki nie nadejdą (Ew. Mateusza 6:10). Stworzony przez Bradleya Nożowy anioł na swój sposób obrazuje przyszłość obiecaną przez Boga. Miecze przemieniają się w lemiesze, a broń w dzieła sztuki. Jakie inne pomysły pomogłyby nam jeszcze bardziej przybliżyć przyszłość?