Alan Glustoff, farmer i producent sera, opisuje na YouTube proces dojrzewania, który wzbogaca jego smak i konsystencję. Zanim ser zostanie wystawiony na sprzedaż, musi przez dwanaście miesięcy leżeć na półce w podziemnym pomieszczeniu i w wilgotnym otoczeniu, gdzie jest starannie doglądany. „Robimy wszystko, by miał odpowiednie warunki…, by osiągnął maksymalny potencjał”—wyjaśnia Glustoff.

Pasja uzyskiwania najlepszej jakości sera przypomina mi pasję Boga w kształtowaniu Jego dzieci, aby stały się owocne i dojrzałe. W Liście do Efezjan 4 apostoł Paweł wymienia ludzi zaangażowanych w ten proces: apostołów, proroków, ewangelistów, pasterzy i nauczycieli (w. 11). Osoby z takimi darami stymulują wzrost każdego wierzącego i zachęcają ich do posługiwania (w. 12). Celem jest „męska doskonałość” i „dorośnięcie do wymiarów pełni Chrystusowej” (w. 13).

Duchowy wzrost ma miejsce dzięki mocy Ducha Świętego, gdy poddajemy się Jego procesowi dojrzewania. Gdy idziemy za wskazówkami ludzi, których On stawia na naszej drodze, stajemy się bardziej skuteczni w służbie.