Month: Październik 2019

Historie o bliznach

Na grządce z bratkami, których wygląd przypominał mi mordkę pandy, uwijały się motyle. Jako dziecko bardzo chciałam któregoś z nich złapać. Pobiegłam więc z ogrodu do kuchni, żeby wziąć szklany słoik. Gdy wracałam, potknęłam się i upadłam na betonowym tarasie. Słoik rozbił się pod ciężarem mojej ręki i przeciął nadgarstek w osiemnastu miejscach. Dzisiaj blizna wygląda na moim ręku jak gąsienica, i przypomina mi historię o skaleczeniu i powrocie do zdrowia.

Światło w ciemności

Pan Bae w swojej książce pt. Te wszystkie pokolenia opisuje Bożą wierność i moc ewangelii, która przenika ciemności. Jego dziadek, rodzice i własna rodzina byli prześladowani za dzielenie się wiarą w Chrystusa. Gdy jednak Bae został osadzony w więzieniu za to, że opowiedział znajomemu o Bogu, jego wiara wzrosła. Tego samego doświadczyli jego rodzice, gdy zostali zesłani do obozu koncentracyjnego. Dzielili się miłością Chrystusa nawet i tam. Bae doświadczył prawdziwości obietnicy z Ew. Jana 1:5: „Światłość świeci w ciemności, lecz ciemność jej nie przemogła”.

Nieuczęszczana droga

Ludzie pytają mnie, czy mam pięcioletni plan. Jak jednak mogę planować drogę, którą nigdy przedtem nie szedłem?

Żyj jak wojownik

Osiemnastoletnia Emma wiernie opowiada o Jezusie w mediach społecznych, mimo że jest krytykowana za swoją radość i entuzjastyczną miłość do swojego Pana. Niektórzy atakują ją za jej fizyczny wygląd. Inni przypisują jej brak inteligencji z powodu jej gorliwej wiary. Mimo że przykre słowa głęboko ranią jej serce, nie przestaje rozpowszechniać ewangelii z odwagą i miłością do Chrystusa i bliźnich. Czasami odczuwa jednak pokusę, by oceniać swoją tożsamość i wartość według krytycznych słów innych ludzi. Gdy tak się dzieje, prosi Boga o pomoc, modli się za swoich prześladowców, rozmyśla nad Pismem Świętym i nabiera odwagi i pewności siebie dzięki Duchowi Świętemu.

Dołącz się do zespołu

Pracownicy służby zdrowia w pewnej części świata wychodzą na ulice, by leczyć ludzi bezdomnych, uzależnionych od opioidów. Inicjatywa ta narodziła się jako reakcja na wzrastającą liczbę bezdomnych, wstrzykujących sobie substancje chemiczne. Zwykle lekarze czekają na pacjentów w klinikach, ale dzięki temu, że w tym miejscu czynią odwrotnie i sami idą do chorych, ci ostatni nie muszą pokonywać trudności, związanych z dojazdem lub pamiętaniem o umówionych wizytach.

Ziarna łaski

Pewien mieszkaniec Indii przez niemal czterdzieści lat pracował nad tym, by spalone słońcem piaszczyste pustkowie znowu zatętniło życiem. Ponieważ widział, jak erozja i zmieniający się ekosystem zniszczyły jego ulubioną rzeczną wyspę, zaczął na niej sadzić pojedyncze drzewa: najpierw bambusy, a potem bawełnę. Obecnie, ponad czterysta hektarów terenu porośnięte jest gęstymi lasami i dziką przyrodą. Mężczyzna twierdzi jednak, że to nie on spowodował odrodzenie się życia. Ponieważ uświadamia sobie, w jak niesamowity sposób przyroda została stworzona, z podziwem obserwuje, jak nasiona rozsiewane są przez wiatr, ptaki i inne zwierzęta, i jak pomaga w rozwoju roślin miejscowa rzeka.

Splecione łodygi

Przyjaciółka podarowała mi roślinę, którą miała u siebie od ponad czterdziestu lat. Była ona mojej wysokości i miała duże liście, wyrastające z trzech oddzielnych, wiotkich pni. Wraz z upływem czasu ciężar liści spowodował, że wszystkie trzy łodygi wygięły się w kierunku podłogi. Aby je wyprostować, wsunęłam klin pod donicę i umieściłam ją koło okna, żeby światło słoneczne skierowało liście ku górze i wyprostowało niewłaściwy kształt rośliny.

Dotyk przyjaciela

Choć był to tylko dotyk, wiele jednak zmienił w życiu Colina. Gdy jego niewielki zespół przygotowywał się do charytatywnej pracy na terenach znanych z wrogości w stosunku do chrześcijan, poziom stresu Colina zaczął się podnosić. Gdy zwierzył się ze swojego zmartwienia koledze z grupy, ten położył mu dłoń na ramieniu i podzielił się z nim kilkoma pokrzepiającymi słowami. Colin patrzy wstecz na tamten dotyk dłoni jak na przełomowy moment i na przypomnienie prostej prawdy, że Bóg jest z nim.

To ja

Wzruszająca piosenka This is Me jest niezapomnianym przebojem musicalowym w znakomitym filmie pt. Król rozrywki opartym na historii życia P.T. Barnuma i jego wędrownego cyrku. Jej tekst, śpiewany przez bohaterów, doświadczających werbalnych gróźb i przemocy z powodu nieprzestrzegania norm społecznych, mówi, że słowa są jak destrukcyjne pociski i noże, które pozostawiają po sobie blizny.

Dobra nowina dla stóp

Reklama „Najwygodniejsze skarpetki w historii stóp” wywołała uśmiech na mojej twarzy. Mówiła ona jednak jeszcze coś więcej: ponieważ skarpetki są najbardziej pożądaną częścią odzieży w schroniskach dla bezdomnych, za każdą zakupioną parę firma zobowiązywała się podarować drugą komuś potrzebującemu.

Uczta miłości

W duńskim filmie pt. Uczta Babette francuska uchodźczyni zjawia się w nadmorskim miasteczku. Dwie siostry w podeszłym wieku, liderki miejscowej religijnej społeczności, biorą ją do siebie. Babette pracuje u nich przez czternaście lat jako gosposia. Gdy udaje jej się w końcu zarobić pokaźną sumę pieniędzy, zaprasza dwunastoosobową wspólnotę na przygotowany przez nią ekstrawagancki francuski posiłek, składający się z kawioru, przepiórek, ciasta francuskiego i wielu innych dań.

Drugorzędni?

Po zakończeniu I wojny światowej, prezydent USA, Woodrow Wilson, uznany został za jednego z najpotężniejszych przywódców świata. Niewielu ludzi jednak wiedziało, że po silnym wylewie, jakiego doznał w roku 1919, to jego żona zajmowała się prawie każdą jego sprawą i decydowała, które kwestie powinny znaleźć się w centrum jego uwagi. Współcześni historycy uważają nawet, że to Edith Wilson pełniła rolę prezydenta Stanów Zjednoczonych.