Ellen Langer, w swojej pracy z 1975 roku zatytułowanej „Złudzenie kontroli”, zastanawia się nad stopniem wpływu, jaki wywieramy na wydarzenia w swoim życiu. Stwierdziła, że w większości sytuacji przeceniamy naszą możliwość kontroli. Badanie wykazało również, że rzeczywistość niemal zawsze burzy naszą iluzję. Wnioski Langer popierają również eksperymenty przeprowadzone przez innych ekspertów od czasów opublikowania jej badań.

Święty Jakub wskazał na to samo zjawisko dużo wcześniej. W 4 rozdziale swojego listu napisał: „A teraz wy, którzy mówicie: Dziś, albo jutro pójdziemy do tego lub owego miasta, zatrzymamy się tam przez jeden rok i będziemy handlowali i ciągnęli zyski, wy, którzy nie wiecie, co jutro będzie. Bo czymże jest życie wasze? Parą jesteście, która ukazuje się na krótko, a potem znika” (Jakuba 4:13-14).

Jakub znalazł lekarstwo na złudzenie i wskazał na Tego, który posiada całkowitą kontrolę: „Zamiast tego, winniście mówić: Jeżeli Pan zechce, będziemy żyli i zrobimy to lub owo” (4:15). W tych kilku wersetach Jakub trafnie podsumował zasadniczy błąd w ludzkim rozumowaniu, ale też przedstawił receptę.

Obyśmy zrozumieli, że nasz los nie leży w naszych rękach. To Bóg jest tym, który trzyma wszystko w swoich wszechmocnych rękach i dlatego możemy ufać Jego planom!