Haralan Popow nie miał pojęcia, że gdy w roku 1948 wczesnym rankiem zadzwoni u jego drzwi dzwonek, jego życie całkowicie się zmieni. Bułgarska policja bez żadnego ostrzeżenia osadziła go w więzieniu z powodu jego wiary. Następne trzynaście lat Haralan spędził za kratami, modląc się o siłę i odwagę. Mimo okropnego traktowania wiedział, że Bóg jest z nim. Podzielił się również dobrą nowiną o Jezusie z innymi współwięźniami, co sprawiło, że wielu z nich uwierzyło.

W historii z I Księgi Mojżeszowej 27 Józef nie miał pojęcia, co się z nim stanie, gdy zostanie bezdusznie sprzedany przez swoich rozgniewanych braci kupcom, którzy zabrali go do Egiptu i oddali go egipskiemu urzędnikowi, Potyfarowi. Józef znalazł się w kulturze i otoczeniu, w którym wierzono w tysiące bogów. Co gorsza, usiłowała go uwieść żona Potyfara. Gdy Józef wielokrotnie jej odmawiał, Egipcjanka fałszywie go oskarżyła, co doprowadziło do jego uwięzienia (39:16-20). Bóg jednak go nie opuścił. Nie tylko z nim był, lecz również sprawił, „iż we wszystkim, co czynił, miał powodzenie”, a nawet spowodował, że Józef „zjednał sobie przychylność i zapewnił sobie życzliwość” swoich zwierzchników (39:3,21).

Wyobraźmy sobie strach, jaki musiał odczuwać Józef. Pozostał jednak wierny i prawy. Bóg był z nim podczas trudnej wędrówki i miał dla niego swój plan. Ma również swój plan dla ciebie. Nabierz otuchy i idź przed wiarę, ufając, że Bóg wszystko widzi i wie.