Na przedmieściach Paryża, podobnie jak w innych miastach na kuli ziemskiej, ludzie przychodzą z pomocą osobom bezdomnym. Wieszają odzież w nieprzemakalnych torbach na specjalnych ogrodzeniach, aby osoby mieszkające na ulicach mogły z nich korzystać zgodnie ze swoimi potrzebami. Na torbach widnieje napis: „Dla osób, którym jest zimno”. Akcja nie tylko pomaga osobom bezdomnym, lecz uczy członków lokalnej społeczności, jak ważną jest pomoc ludziom potrzebującym.

Biblia podkreśla ważność troski o ludzi biednych i naucza nas, abyśmy „otwierali szczodrze swoją rękę” (V Mojżeszowa 15:11). Możemy odczuwać pokusę, by odwracać wzrok przed nieszczęściem ludzi biednych i zatrzymywać nasze zasoby dla siebie, zamiast się nimi dzielić. Bóg jednak zachęca nas, abyśmy uświadomili sobie obecność ludzi potrzebujących wokół nas i reagowali na nich w sposób hojny, a nie ze smutkiem (w. 10). Jezus mówi, że obdarzając biednych, otrzymujemy trwały skarb w niebie (Ew. Łukasza 12:33).

Być może naszej hojności nikt nie zauważa prócz Boga. Gdy jednak szczodrze dajemy, nie tylko zaspokajamy potrzeby osób wokół nas, lecz również doświadczamy Bożej radości. Pomóż nam, Panie, mieć otwarte oczy i dłonie, by zaspokajać potrzeby ludzi, których postawiłeś na naszej drodze!