Czy chciałbyś rozwinąć w sobie większe poczucie wdzięczności? George Herbert, XVII-wieczny poeta brytyjski, zachęca czytelników, by postawili sobie taki cel, w swoim wierszu p.t. „Wdzięczność”: „Ty, który tak wiele mi dałeś, daruj mi jeszcze jedno: serce pełne wdzięczności.”

Herbert uzmysłowił sobie, że jedyną rzeczą, jakiej potrzebował, by stać się wdzięczny, była po prostu świadomość Bożych błogosławieństw, jakie już otrzymał.

W Liście do Rzymian 11:36 Biblia oznajmia nam, że Jezus Chrystus jest źródłem wszelkich błogosławieństw: „Albowiem z Niego i przez Niego, i ku Niemu jest wszystko”. „Wszystko” obejmuje zarówno to, co niezwykłe, jak i to, co przyziemne—codzienne dary w naszym życiu. Wszystko, co w życiu otrzymujemy, pochodzi bezpośrednio od naszego Niebiańskiego Ojca (Jakuba 1:17), który chętnie nas obdarza ze względu na swoją miłość.

Aby zwiększyć świadomość Bożych błogosławieństw w moim życiu, uczę się uznawać źródło wszelkich radości, których doświadczam na co dzień, a zwłaszcza tych zwyczajnych. W dniu dzisiejszym, błogosławieństwa obejmowały takie rzeczy, jak rześki poranek, którym cieszyłam się podczas biegania, oczekiwanie na wieczorne spotkanie z przyjaciółmi, pełna spiżarnia, dzięki której mogłam przyrządzić francuski tost wraz z moimi córkami, piękno świata za moim oknem oraz aromat świeżo zaparzonej kawy.

Jakie błogosławieństwa otrzymałeś od Boga? Gdy otworzysz na nie oczy, rozwiniesz w sobie wdzięczne serce.